Státní maturitní testy se od jara 2021 nebudou známkovat. Hodnotit se budou jen slovy „uspěl” či „neuspěl” podle procenta zvládnutých úkolů.
Hranici úspěšnosti v testech bude určovat Cermat, který má státní zkoušky na starosti. Vyplývá to z nové úpravy vyhlášky k maturitám, kterou podepsal ministr školství Robert Plaga. Vyhláška začala platit ve čtvrtek. Ministerstvo novelu připravilo v souvislosti se změnou školského zákona, podle níž maturitní testy zůstanou od jara jedinou částí maturit organizovanou státem.
Ústní a písemné zkoušky z jazyků se přesunou do škol. Testy mají být podmínkou k získání maturity, ale prospěch má podle vyhlášky tvořit hodnocení ze školní maturity. Celkové hodnocení z češtiny nebo cizího jazyka bude tvořit ze 40 procent známka ze slohu a z 60 procent z ústní zkoušky ve škole. Ministr Plaga prosadil změnu, která zachovává dosavadní stav. Zároveň ponechává státu jen testy; písemnou a ústní část zkoušek z jazyků vrací do škol, budou ale stále povinnou součástí takzvané společné části maturit. (Novinky.cz)
Příloha z 2.11.2020
MZ 2021
(základní informace na základě metodiky k novele vyhlášky o ukončování vzdělávání ve SŠ maturitní zkouškou)
CJL
Písemná práce:
- 4 zadání
- rozsah 250 slov
- čas na vypracování: 120 minut (z toho 10 minut na volbu zadání)
- možnost použít Pravidla českého pravopisu
- Písemnou prací z českého jazyka a literatury se rozumí vytvoření souvislého textu, jehož minimální rozsah je 250 slov. Písemná práce trvá 120 minut. (Z toho připadá 10 minut na volbu zadání.)
- Při konání písemné práce má žák možnost použít Pravidla českého pravopisu.
- Pro písemnou práci ředitelka školy stanoví 4 zadání, která se žákům zpřístupní bezprostředně před zahájením zkoušky. Po zahájení zkoušky si žák 1 zadání zvolí. Zadání písemné práce obsahuje název zadání, způsob zpracování zadání a popřípadě výchozí text k zadání.
- Zadání písemné práce jsou stejná pro všechny žáky. Písemnou práci konají žáci ve stejný den a čas.
Ústní zkouška
- Pro ústní zkoušku z českého jazyka a literatury určuje ředitel školy maturitní seznam literárních děl, který je platný pro všechny žáky.
- Z maturitního seznamu literárních děl si žák připraví vlastní seznam 20 literárních děl podle kritérií stanovených ředitelem školy. Žák odevzdá seznam řediteli školy do 31. března roku, v němž se maturitní zkouška koná, pro jarní zkušební období a do 30. června roku, v němž se maturitní zkouška koná, pro podzimní zkušební období.
- Doba přípravy: 20 minut, délka zkoušky 15 minut
Cizí jazyk
Písemná práce
- 2 zadání
- vytvoření souvislého textu nebo textů v rozsahu 200 slov
- čas na vypracování: 90 minut (z toho 10 minut na volbu zadání)
- možnost použít překladový slovník
- Pro písemnou práci z konkrétního cizího jazyka ředitelka školy stanoví 2 zadání, která se žákům zpřístupní bezprostředně před zahájením zkoušky.
- Po zahájení zkoušky si žák 1 zadání zvolí. Zadání písemné práce obsahuje název zadání, způsob zpracování zadání a popřípadě výchozí text k zadání.
Žák vytvoří souvislý text/souvislé texty v rozsahu 200 slov.
- Čas na vypracování písemné práce je 90 minut. (Z toho připadá 10 minut na volbu zadání.)
- Žák má možnost použít překladový slovník.
- Písemnou práci konají žáci ve stejný den a čas. Zadání písemné práce jsou stejná pro všechny žáky.
Ústní zkouška
- Pro ústní zkoušku ředitelka školy stanoví 20 témat.
- Součástí každé maturitní otázky z cizího jazyka bude také krátká část v rozsahu 20% zaměřená na odbornou terminologii vztahující se k oboru vzdělání.
- Doba přípravy: 20 minut, délka zkoušky 15 minut
V J. Hradci 2. 11. 2020
PhDr. Běla Picková, ředitelka školy